Historie

Předválečné období

V roce 1923 byl založen SK Čelákovice. 28. října 1925 byla otevřena nově postavená sokolovna na nynější Masarykově ulici č.p. 585. O meziválečném období nemáme o stolním tenisu v Čelákovicích zprávy. Počátky v Čelákovicích sahají dle pamětníků do roku 1923. Písemné dokumenty o tom však nemáme. Teprve v letech 1940 – 1947 se v čelákovické tvrzi (tehdy zde byl hostinec) ustavil TTK Tvrz, za nějž tenkrát hráli Červenka, Socha, Bajer, Mužík, Chromý, Winter, Chalupa a Hataš. Za ženy pak V.Červenková a Vl. Hirthová. V době II. světové války byla činnost SK Čelákovice přerušena.

Poválečné období

Od roku 1947 do roku 1948 došlo k obnově SK Čelákovice. Pod jeho hlavičkou bylo u příležitosti 25.výročí trvání SK Čelákovice v sokolovně 11.1.1948 sehráno mezinárodní utkání ve stolním tenisu za účasti maďarských reprezentantů Sida, Soose, Kotziana a Farkasové s hráči Čelákovic Pincem, Bajerem, Mužíkem, Pokorným, Červenkou, Bezdíčkem,
Červenkovou a Plánickou. Po roce 1948 došlo k transformaci SK Čelákovice na TJ Spartak Čelákovice. V té době se v Čelákovicích ještě hrál stolní tenis v Baníku Čelákovice. Na okresních přeborech jednotlivců v roce 1952 zvítězil Josef Seidl (Spartak Čelákovice) a druhý byl Josef Kašička (Baník Čelákovice). V padesátých letech mimo již zmíněných Saidla a Kašičky dále reprezentovali oddíl Pistor, Čermák a Červinka junior.  

Hrálo se v sokolovně až do doby, kdy na ochozu kolem roku 1960 byla vedením TJ Spartak vytvořena ubytovna a stolním tenistů nastaly doby provizorií. Hrálo se na různých místech (učiliště, sálek Sokola v Jiřině atd.) až do roku 1969, kdy svitla naděje na pevné místo v ZŠ Komenského.

Minipálka Pardubice vedoucí družstva Z.Štruplová

Zlaté časy

V šedesátých letech barvy oddílu hájili bratři Ulipové Míla a Karel, Pistor, Kašička, Říha, Zbirkovský, Podhorský, Lágner, Alexandr, Sadloň, Hladík a Iglo.  První rok ve škole se stolní tenis hrál na chodbách a právě zde byl položený základ pozdějších úspěchů. Do oddílu přibylo na základě náboru ve čtvrtých a pátých třídách několik desítek nových tváří mezi nimi je dobré vyzdvihnout dívky Pekárkovou-Kališovou, Hochmanovou – Brandejskou, Štefunkovou-Lustigovou, Štruplovou, Kuncovou, Říhovou  a z hostování v Tesle Žižkov se vrátila Iglová, které po dlouhé době vytvořily tým žen pod vedením Josefa Kašičky. Mezi kluky vynikali Chrůma, Kunz, Novák, Dvořák, Tykač, Kadeřábek, Seidl, Jareš, Hataš, Duška. Později mimořádné výsledky dosahovali též Hrančíková, Munková, Přichystal a Mrkvička (medaile z ME juniorů, v extralize za Frýdek Místek i v zahraničních klubech).

Je nutné vzpomenout i členy oddílu co byli přínosem pro kolektivního ducha oddílu zvláště Šafaříka s jeho harmonikou a organizačními schopnostmi (rozhodčí I.tř. na několika mistrovstvích republiky a mistrovství Evropy v Praze). Hlavním pořadatelem mnoha turnajů byl Jiří Tykač. Počínaje r.1970 uspořádal oddíl několik letních soustředění, které pomohly nejen k vyladění sportovních výkonů, ale především k vytvoření dobré party.  

Kontrolní turnaj vybraného žactva ČSR v Čelákovicích

Výsledky posledních let :

ŽENY :

V sezóně 1972/1973 A družstvo žen ve složení Eva Hochmanová, Mirka Pekárková, Ivana Štefunková  a Jarmila Iglová již dosáhlo vítězství v divizi Středočeského kraje a postoupilo do 2. (tehdy Národní) ligy. Zde hrály pod vedením Josefa Kašičky ve složení Eva Hochmanová, Ivana
Štefunková, Zdena Štruplová a Jarmila Iglová. V sezóně (1973/1974) skončily na velmi pěkném 4. místě. V roce 1993 vybojovaly ženy Čelákovic pod vedením Josefa Kašičky I. ligu. Podílely se na tom Eva Hochmanová-Brandejská, Mirka Pekárková – Kališová, Ivana Štefunková-Lustigová, Zdeňka Štruplová a Irena Munková.

“A” družstvo žen v sezóně 1972/73

Od roku 1996 opět 2, liga. Čelákovické ženy byly od roku 1973 nepřetržitě 27 let v I. a II. lize (národní liga), přičemž kromě výše uvedených v sestavě objevily i  E. Kuncová,  Y. Hrančíková,  Kudrnová, Fabiánková, M.Staňková a J.Smolíková. Ženy se v sezóně 2000/2001 neudržely ve II. lize a sestoupily do divize a následně bylo družstvo žen na několik let zrušeno. V současné sezoně 2018/2019 jsme opět postavili družstvo žen a začínáme s náborem žákyň. Doufáme, že se nám znova podaří navázat na předcházející úspěchy.

MUŽI :

V sezóně 2000/2001 se A-družstvo mužů probojovalo do 2.celostátní ligy pod vedením manažera a sponzora Josefa Seidla. Podíleli se na tom tito hráči: Miroslav Vilímek, Josef Jindra, Ing. Petr Dvořák, Ing. Jiří Paroulek, Tomáš Juklík a I. Vích. V následující sezóně družstvo posílil Ivan Kavka a Ondra Charamza.

V sezóně 2001/2002 pak přišli do oddílu mimořádně talentovaní sourozenci Obešlové. Starší Michal Obešlo se stal mistrem ČSR ve dvouhře starších žáků a stal se členem A-družstva mužů, kde okusil II. ligu. Jeho bratři Marek a František Obešlovi v roce 2005 vybojovali (spolu s Patrikem Frajtem) stříbrnou medaili na mistrovství republiky družstev starších žáků. S muži si u nás zahráli na úrovni kraje. Aby se mohli dále rozvíjet, přestoupili do oddílů hrajících na vyšší úrovni. Nyní hrají na úrovni 1. ligy a extraligy.


Michal Obešlo ve švédském BTK Rekord 

Je třeba vyzvednout mimořádné individuální výsledky Josefa Seidla v kategorii seniorů, který absolvoval několik mistrovství světa veteránů a dokonce v r.2016 dosáhl na titul mistra světa ve čtyřhře se svým deblovým partnerem Němcem Stolzenburgem.

V současnosti má oddíl čtyři družstva mužů, z nichž A družstvo je na prvním místě ve II. B třídě Středočeského Kraje, B družstvo je nyní v tabulce na 6. místě v okresním přeboru 1. třídy, C družstvo je 5. ve 2. třídě a D družstvo je 6. ve 3. třídě okresu Praha-východ. Celkové výsledky i archivní lze vyhledat na serveru ping-pong.cz ve výsledkovém servisu. Začalo se opět intenzivně pracovat s mládeží a oddíl je na dobré cestě k opakování slušných výsledků.

Závěrem ještě z organizační historie do současnosti :

V roce 1982 došlo k založení SK Kovohutě Čelákovice, který se věnoval výhradně stolnímu
tenisu. Hráli za něj Vykoukal, Jaroš, Skuhravý, Ing.Matouš, Pavel a Václav Přibáňové, Havelec, Housarová, Volf a Marcela Volfová, Kočí, Farkaš, Jung, Šenkýř, Míchal.

V letech 1993 až 1995 působili stolní tenisté Spartaku Čelákovice přechodně pod hlavičkou Unionu Čelákovice a v roce 1996 se vrátili pod TJ Spartak Čelákovice a opět začali hrát v sokolovně. V roce 1997 pak došlo ke sloučení oddílu stolního tenisu Spartaku Čelákovice s SK Kovohutě Čelákovice.


Ruda Duška,
Jana Smolíková jak jinak než s diplomem a legenda čelákovického stolního tenisu Josef Kašička. V pozadí Petr Dvořák.

Po legendárním trenéru Josefu Kašičkovi převzal trénování mládeže Ing. Karel Matouš, jemuž pomáhala až do své smrti Ing. Anna Seidlová a po té Marie Housarová. V současné době mládež trénuje pod vedením Ing.Petra Dvořáka a Matěje Igla, kterým pomáhají další hráči především z A – týmu.

Po Rudolfu Karbanovi vedl mnoho let oddíl jako předseda Ing. Karel Matouš a jako místopředseda Miloslav Ulip. Od sezóny 2019/2020 pak vedení oddílu převzal odchovanec Petr Dvořák.