Velká cena Prahy 2024

Dohráno. A teď už ale opravdu finito a tečka! Největší, nejdelší, nejkvalitnější turnaj sezóny mezinárodní Velká cena Prahy 2024 jako zlatá tečka na závěr předlouhé sezóny 2023-2024. Po tři dny mládežnický výkvět z celé Evropy sváděl boje v moderní sportovní hale Jedenáctka na Jižním Městě v Praze. Minulý rok Dominik a Nicolas si jako první z čelákovické omladiny na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké to je hrát turnaj na té nejvyšší urovni a letos si to okusili pro změnu naše mladé naděje Jirka Janoušek a Monča Jankovská.

Pátek ve znamení družstev

Na pátečním programu byla soutěž družstev. Na Jirkovi byla první hrací den vidět velká nervozita a přestože byl pro něj stůl ten den přiliš malý a míčky mu létaly proklatě daleko, tak své povinné body uhrál a spolu s parťákem Nathanael Singer z Francie (Team Alpes-Maritimes) postoupili z druhého místa ve skupině do hlavní soutěže. Oproti tomu Monča se po první dvouhře (prohře s republikovou pětkou Amálkou Sedláčkovou z SKST Vlašim) rozehrála k asi nejlepšímu pinčesu v životě. V nádherném zápase porazila 3:2 republikovou trojku Báru Cupákovou z KST FOSFA LVA a ikdyž ani tato ani další výhry ve skupině týmové soutěže nestačily na postup do hlavní soutěže, tak se Monča alespoň přesvědčila, že může porážet i ty nejlepší hráčky ve své věkové kategorii.

Monča s Eliškou stříbrné!

V sobotu se hrály základní skupiny jednolivců a v odpoledním programu pak Jiříka s Mončou čekalo čtvrtfinále týmové soutěže. V jednotlivcích z Jiříka pomalu, ale jistě odpadávala nejistota a míčky se začaly snášet na stů čím dál tím častěji. S jedinou prohrou od turnajové sedmičky Němce Niklase Wasse (TV Okarben) postoupil z druhého místa ve skupině do hlavní soutěže. Monča měla o poznání těžší skupinu a bohužel svůj rozhodující zápas se Slovenkou Julií Včelkovou (STK ZŠ Na Bielenisku Pezinok) do vítězného konce nedotáhla. V útěše družstev si ale Monča se svojí parťačkou Eliškou Havlovou z HB Ostrov Havlíčkův Brod spravila chuť a svoje čtvrtfinále zvládla a nakonec se holky probojovaly až do finále, kde v nervy drásající závěrečné čtyřhře podlehly páru Zuzana Jíšová (SKST Vlašim), Katarina Šebejová (STO Valaliky) 2:3 (na body 10:12). Velká gratulace! Jiříka ve čtvrfinále hlavní týmové soutěže čekal jeden z největších favoritů turnaje Richard Feber (Havířov) a Kuba Horák (TSM Kladno) a na Jiříka s Nathanaelem by si nevsadil ani ten největší optimista. No jo, ale to ještě nikdo netušil jaký to vlastně ten Nathanael je borec. Tenhle malý vzrůstem, ale pinčesovým uměním velký borec a sympaťák předvedl dva neskutečné obraty z 0:2 a jak Kubu Horáka, tak i Richarda Febera porazil v koncovkách pátých setů, ve výměnách které měly parametry o několik ročníků starších špičkových hráčů. Prostě zážitek sezóny! Jiřík ač bojoval ze všech sil, tak na své krajany nestačil a oba své zápasy prohrál. Rozhodnout musela čtyřhra. V té bylo dopředu všem jasné, že by se musel stát opravdový zázrak, aby papíroví favorité nevyhráli jednoznačně 3:0. Jenže to neznáte našeho Jiříka! Ve čtyřhře dostal za úkol udržet míček za každou cenu na stole a protože ho v prvním setu splnil na jedničku, tak se náš pár ujal překvapivého vedení 1:0. Viditelně nervozní favorité spřesnili hru a rázem se to otočilo na 2:1, ale to bylo pravděpodobně signálem pro Nathanaela, který to vzal na sebe a brzký konec nepřipustil. V pátém setu se to až do koncovky přelévalo z jedné na druhou stranu a v posledních míčcích už bohužel body zůstaly jen na straně Richarda a Kuby (8:11). Pár balónků od opravdové senzace!

Jiřík mezi nejlepšími 16!

V neděli se hrála hlavní soutěž a útěcha jednotlivců. Monča se sice v útěše dostala přes první kolo do čtvrtfinále, ale tam už ji došly jak fyzické tak především psychické síly a prohrála se svojí parťačkou z družstev Eliškou Havlovou celkem lehce 1:3. To Jiřík naopak našel svojí pinčesou odvahu a slovenské jedničce Danielu Suchému (TTC Nové Zámky) vzdoroval a hrál svůj nejlepší pinčes sezóny. Výsledek 0:3 (-6,-9,-9) sice vypadá jednoznačně, ale ve skutečnosti to za stolem jednoznačné nebylo a Jiřík se za svůj dnešní výkon vůbec nemusí stydět! Ostatně probojovat se mezi nejleších 16 na mezinárodním turnaji není pro malého kluka z Čelákovic vůbec špatný výsledek!

A o tom to vlatně celé je a bylo. Pro Jiříka a Monču celoživotní zážitek. Noví kamarádi. Zjištění, že se topspin hraje stejně v Německu, Dánsku, Norsku, Francii, Švýcarsku, Polsku, Slovensku, jako v malém městečku na Labi zvaném Čelákovice. Zjištění, že ikdyž nemáme tréninkové podmínky jako velkokluby, tak vůle dětí se neustále zlepšovat, jejich dřina a pot na tréninku, je tou jedinou a nenahradilnout ingrediencí na jejich cestě pinku! Spartak prostě žije!

Start a Conversation

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..